czwartek, 31 grudnia 2009

Akwarium 170 litrów


Akwarium to, o profilowanej szybie (wygiętej), z uwagi na swoje gabaryty trzymałem w pracy.Rok 2009 był ostatnim rokiem jego istnienia tego zbiornika. Miał trzy odsłony. Zaczynał w 1995 r. jako zbiornik z rybkami z jeziora Malawi, głównie pyszczak johanna (Melanochromis johannii). Dno wysypane piaskiem, bez roślin.
Druga odsłona to pozostałości pyszczaków, piękna akara z domowego akwarium i sztuczne roślinki.
Trzecie życie zbiornika to żywe rośliny w pojemnikach, bystrzyki, gurami i złote rybki.

środa, 23 grudnia 2009

Choinka



Cyprysik Lawsona
(Chamaecyparis) jest rośliną dobrze znoszącą suszę. Latem dobrze jest go wystawić na balkon czy taras. Powinien zimować w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.

wtorek, 22 grudnia 2009

Zroślicha (Syngonium)

Zroślicha to roślina pochodząca z obszarów Ameryki Środkowej i Południowej.Stanowisko widne, ciepłe ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Temperatura w lecie nie powinna spadać poniżej 22ºC, w zimie natomiast nie powinna spaść poniżej 15ºC. Zroślicha wymaga obfitego podlewania w okresie intensywnego wzrostu, w zimie gdy roślina jest w stanie spoczynku ograniczamy podlewanie, nie dopuszczając do wyschnięcia podłoża. Najczęściej uprawia się ją w formie pnącza.

niedziela, 20 grudnia 2009

Dokarmianie ptaków rozpoczęte


Karmnik wykonałem osobiście z czterech kijków topoli, płyty paździerzowej i wkrętów. Trwałość pewnie będzie nie za duża, ale zimę powinien karmnik przetrwać. Ptaszki, głównie sikorki, dostają pestki dyni, słonecznika, karmę dla papug, orzechy włoskie, słoninkę i dżdżownice.

piątek, 18 grudnia 2009

Świerszcz domowy (Acheta domesticus)

Hodowany zwykle na pokarm dla gadów lub płazów. Można również trzymać dla jego charakterystycznego cykania, które w dłuższym okresie czasu staje się denerwujące.

czwartek, 17 grudnia 2009

Żółw stepowy (Testudo horsfieldii) i afrykańska żaba biegająca (Cassina maculata)

Żabka niestety już nie żyje, ale żółw ma się całkiem nieźle. Stanowili kiedyś zgraną parę, jednak dwa tygodnie bez mojej opieki skończyły się dla żabki tragicznie. Żółw uwielbia kopać i wygrzewać się pod lampą grzewczą. Ulubiony pokarm - żółty, np. kwiaty mlecza.

poniedziałek, 14 grudnia 2009

Papużka nierozłączka


Mam ją już ze 4 lata i niestety nie zanosi się aby się oswoiła. Może gdyby od małego chowana była osobno, to byłaby większa szansa. Kupiłem ją do towarzystwa dla papużki falistej, której nie ma już drugi rok. Jej jedynym, jak na razie osiągnięciem, to naśladowanie włączania alarmu samochodowego.

sobota, 5 grudnia 2009

Sznaucer miniaturowy


Jest z nami od 2001 roku. Sznaucer miniaturowy wywodzi się od małych psów o szorstkim owłosieniu, których używano do stróżowania przy gospodarstwach wiejskich na południu Niemiec i Szwajcarii. Jest czujny i szczekliwy ale tylko wtedy, gdy ma oparcie w którymś z domowników. Uwielbia spacery, ale nie znosi deszczu. Zimna też nie toleruje. Ulubione miejsce - takie samo jak jej pana - kanapa.

czwartek, 3 grudnia 2009

Dżdżownica kalifornijska (Red Hybrid of California)

Jest świetnym utylizatorem odpadków organicznych, a jednocześnie sprawdza się jako karma dla ryb akwariowych, oraz może być uzupełnieniem diety wielu gadów, płazów i ptaków, a także jako przynęta i zanęta na ryby w wędkarstwie. Hodowlę można prowadzić nawet w dużym wiadrze. Najważniejsze czego należy dopilnować to właściwa wilgotność. Dodatkową korzyść stanowi otrzymywany biohumus będący znakomitym nawozem organicznym dla upraw domowych jak i ogrodowych. Karmimy je roślinnym materiałem organicznym, unikając np. skórek z owoców cytrusowych które są chemicznie zabezpieczone przed psuciem się. Warto zainwestować w mikser i podawać pokarm w formie gotowej papki, co znacznie przyśpesza jego przyswajanie.

wtorek, 1 grudnia 2009

Szczupieńczyk karłowaty: ( Epiplatys annulatus )

Jak sama nazwa wskazuje jest to miniaturowa rybka i jak to szczupaczek lubi pływać tuż pod powierzchnią wody. Samica nie posiada barwnego ogonka. Dorasta do 3-4 cm i jest oczywiście drapieżnikiem.