czwartek, 23 czerwca 2011

Park Ocalałych w Łodzi



Park Ocalałych to park upamiętniający osoby, które przeszły przez istniejące w czasie II wojny światowej Getto, otwarty 30 sierpnia 2004, w dniu 60. rocznicy likwidacji getta.

Park usytuowany jest pomiędzy ul. Wojska Polskiego a ogródkami działkowymi przy ul. Źródłowej w dolinie rzeki Łódki na terenie przylegającym podczas wojny do granic Litzmannstadt Ghetto.

418 osób ocalałych, które zdołały dotrzeć do Łodzi zasadziło swoje drzewko, które zostały ponumerowane i wpisane do rejestru, a ocaleni otrzymali certyfikaty z nazwiskiem i numerem drzewka. Łącznie w całym parku zasadzono 450 drzew na powierzchni półtora hektara. Docelowa powierzchnia parku wynosi 8,5 hektara, na tym terenie znajduje się zbiornik wodny na rzece Łódce.

Aleja łączy dwa główne elementy parku: Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej i Kopiec Pamięci. Pomnik, zawiera symbole dwóch narodów: statuę Orła Białego oraz gwiazdę Dawida uformowaną z tablic z nazwiskami Polaków uhonorowanych tytułem "Sprawiedliwy wśród narodów świata". 10-metrowy Kopiec Pamięci, usypany na drugim końcu parku jest punktem widokowym okolicy. Na szczycie kopca znajduje się pomnik-ławeczka Jana Karskiego.

Brak komentarzy: